A tak nás to ovládá.

10. listopadu 2015 v 19:44 | Kari |  Články na mé téma
Ahoj všichni!
...
V poslední době jsem přemýšlela, jako vždycky, o různých věcech. Dívala jsme se kolem sebe a neviděla jsem nic jiného než ty nádherné pohledy lidí, které směřovaly...


...směřovaly do mobilů, tabletů a dalších. Uvědomujeme si vůbec, že nás to pomalu, ale jistě požírá? Denně se vyrábí tisíce, sta ticíce možná dokonce i milióny a víc (pravděpodobně) elektronických zařízení. Ať už to jsou televize, mobily, nebo tablety. Ale přemýšlejme o tom, že se denně někomu z vás pokazí jedna z těch přechytralých věcí. Kam je dáte?, Hodíte je do nebezpečných odpadů? Naštvete se a fláknete s tím do řeky? Kam to dáte? Kde se ten odpad poděl?
V historii naší země, byl nespočetkrát určen konec světa, často podle majského kalendáře. Měl do nás napálit meteorit? Nebo nějaká jiná planeta? Tohle je vždy možné, možná že tam někde ve vesmíru teď letí obrovský meteorit, který za pár let, nebo možná za pár století, nebo zítra narazí do naší země. Bude konec. Ale myslím, že dříve, než se to stane se sami zničíme. Tím co děláme, tím že vyhazujeme odpadky na zem, tím že demolujeme lesy, abychom si tam mohli postavit nákupní centrum. Co když zničíme poslední strom? Poslední řeku? Kde bude kyslík? Kde budeme brát vodu? Kde budeme brát zvěř?
Nebudeme.
My sami si pomalu, ale jistě ničíme půdu, kde budou vyrůstát naší potomci. Proč jim to dělat těžší? Moje otázky se nad tímto tématem navyšovaly, stále víc.
Kolik z nás čte? Myslím, opravdové papírové knížky? Věřím, že je určitá populace lidí, kteří milují čtení-dovolte mi zařadit se tam. Ale co ten zbytek? Místo koupené nové knížky so domu přitáhnou čtečku. Kde se najdenou poděla ta tlustá kniha? Vyměnili jsme ji za tenkou věc, která nám umožňuje přečíst si několik knih jen tak, jen s pomocí pár lehkých dotyků prstů.
-JEŠTĚ "lepší" je nahrávka knih do mobilu, kdy vám určitý hlas předčítá a vy si tak nemuíte "namáhat" oči čtením. Věřím, že to je dobré, když jdete spát. Je to jako by nám někdo vyprávěl pohádku.- to zase ano.
Tím bych chtěla jen říct, že budu vždy proti čtečkám. Ráda si přečtu vaše články na blogu, ráda si přečtu noviny ze světa-na webu, ale nikdy nedopustím, abych četla knížku-ne knížku. Klidně si čtečky milujte a uctívejte je, mě je to fuk, ale já je nikdy nebudu mít v lásce. Neříkám zase, že je to špatná věc, ten kdo to vymyslel musel být určitě chytrý a stímhle dokonalým nápadem si vydělal milióny, ale pro mě to asi nikdy nebude. Potrpím si na matné stránce.
Komunikace se ze dne na den mění. Místo očního kontaktu máme messenger, skype a další- jsou to výborné věci to jo, jen kde se poděla ta přímá konverzace? Ten přímý kontakt? Ten pocit, že se někoho můžete dotknout.. pohladit ho po tváři,políbit.
Často jsme zahledění do mobilů a tabletů, že ani nevmímáme co se děje okolo nás. Tzv. "mobilní generace"- netvrdím, že do ní nepatřím, nějak začíná ovládat svět. Začíná ovládat nás, všechny okolo. Místo abychom vzali psa ven, tak ho necháme jen tak.. čekat, až se koonečně zvedneme a pustíme ho.
-Nesnáším to...
Ale mnohdy nám to usnadňuje život-vždy. Nemusíme tolik pracovat, protože stroje dělají všechno za nás. Nemusíme jít za daným člověkem, aby jsme se ho zeptali, jestli jde ven. Můžeme si v poklidu dělat školní referáty-pomocí internetu. Můžeme sledovat, kde tráví prázniny naše vláda, nebo třeba William a Kate. A další.
Takže na závěr bych jen dodala

Všeho s mírou.

___________
Po dlouhé době jsem ze sebe vytáhla nějakou tu "úváhu", jestli to tak jde nazvat :)
Doufám, že se vám článek líbil.
Mějte se krásně, mám vás ráda :)
-xoxoKari.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

"Zrcadlo je můj nejlepší kamarád, protože když brečím, nikdy se mi nebude smát." -Kdo napsal tento citát?

Margaret Mead
Jan Amos Komenský
Charlie Chaplin
John Lennon

Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 12. listopadu 2015 v 12:03 | Reagovat

a máme stovky přátel ne přátel někde na sociálních sítích, nikdy jim nepodáme ruku, přepošleme jim mejl a nemusíme se ani unavovat vystrčit nos z domu. Já z pohledu starší generace jsem moderní technologie přijala jako zázrak a tak se k tomu i stavěla. mobily dneska už mají i děti skoro ve školce, na tabletech a notebookách paří hry a mobilní komunikací se podle mne kazí i vzájemné vztahy. Ani text v e-mailu, ani text v mobilu není osobní a může tu být kolem všelijakých emotikonů, stav naší mysli nenahradí, nenahradí tón hlasu, zabarvený emocí. Ano. polykají nás nové a nové technologie. Když si vzpomenu, že pro nás, když jsme byli mladí, byla zmínka o těchto technologiích naprostá utopie, neuskutečnitelná věc, programy snílků. A dneska? A možná ve srovnání se světem jsme na tom my Češi, nebo postkomunistické země snad nejhůř. A v souvislosti s těmi knihami je to docela katastrofa. Nepochopím čtečky. Kniha krásně voní ať je jakkoli stará nebo nová. Zrovně nyní čtu doslova "salát".  u nás v paneláku někdo občas udělá čistku ve své knihovně a dá knihy na topení u hlavních dveří. pár si jich uzmu, přečtu a vrátím tamtéž. Nyní jsem si vzala doslova salátové vydání knihy, kde je věnování nějakému Jiříčkovi z datem 12. září 1945. Kniha se mi rozpadá v ruce a já pečlivě rovnám stránky, abych je nepoztrácela. A kniha voní archivem. :-)

2 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 12. listopadu 2015 v 15:05 | Reagovat

Kari, ten nový design je nádherný! ^^ Miluju podobné styly, moc se ti povedl! :33 <3
Krásný článek, naprosto s tebou souhlasím… Vše, co jsem chtěla říct, už vlastně vyjádřila MarijaKes. :))

3 Elis Elis | Web | 12. listopadu 2015 v 17:13 | Reagovat

Bohužel je to tak, lidé se dívají do mobilů atd. místo aby se dívaly do očí lidí a navazovali vztahy, odcizujeme se navzájem a není to dobré, ale nevím co s tím udělat... :-?

4 Magicmax Magicmax | Web | 12. listopadu 2015 v 18:47 | Reagovat

Ty si to tak nádherně popsala!!!!!! Jsem takakaaaakkkkkk rááád že si napsala po takové době nějaký článek k zamyšlení. Slááva. Díky Kari. Dík!
PS: Tvůj článek se mi líbil víc jak dokument o Nostradámusovi. A to něco znamená!

5 mylifeaskari mylifeaskari | Web | 13. listopadu 2015 v 16:16 | Reagovat

[1]: No napsala jsi to pěkně :))

[2]: Děkuju, jsme ráda, že se líbí :) A děkuju ještě jednou :D

[3]: No přesně tak.. :/

[4]: Děkuju :)) Moc si toho vážím :p :))

6 silluety silluety | Web | 13. listopadu 2015 v 20:09 | Reagovat

Přesně, ovládá nás to. Tohle je taková podivná doba, koukat se jen do mobilů a žít "virtuální" život. Zvláštní. Samozřejmě, že je to dobré, ale jak píšeš 'všeho s mírou!' :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama